Hóvirág (Galanthus nivalis)

Etimológia

  • Népi nevei:
    – márciusi virág, Gergely-napi virág (a julianus naptárban ezidő tájékára esett a tavaszi nap-éj egyenlőség),
    – árvavirág
    – hócsepp (az angol neve snowdrop)
    – fehér tavaszika, hagymás fehér viola (Leucoium bulbosum praecox, mégpedig a minus, a hasonló megjelenésű és gyógyhatású tavaszi tőzike a maius)
    – kacsabiri (Beregben úgy tartják, hogy a házba bevíve a virágot, nem kel ki a kiskacsa a tojásból, a „biri-biri” kacsa hívogató szó)
    – fehér kankós (azaz kampós, bókoló virága miatt)
    – szunnyadó
    – gócsé és gyolcsinka (gócs, ill. gyolcs szavunkból, mely finom, fehér vásznat jelent)
    – tejvirág, hóízvirág, havadi
    – kígyóhagyma (a fiókhagymák által kialakított kusza, kígyószerűen ölelkező szárak miatt)
    – szamárlapú és lókörömfű (először kibújó, kocsányt védő, két felfelé ágaskodó levél alakja miatt)
    – nyakaszakadt lickus, görbe szuka, hófehérke
  • Latin/görög neve: Gala = tej, Anthos = virág. A növény legfeltűnőbb tulajdonságára, a virág tejfehér színére vonatkozik. Nivalis = hófödte terület, hóban termő

Növénytani tulajdonságok

A hóvirág az amarilliszfélék családjába tartozik, ide tartozó rokona többek között a nárcisz, a tőzike, és a vetővirág is. Egyik közös jellemzőjük a növényi alkaloid tartalmuk, melyek az emberi szervezetre különleges, specifikus hatást fejtenek ki. A hóvirág legismertebb alkaloidja a galanthamin, melynek Alzheimer kórban való jótékony hatása miatt szintetikus változatát is előállítják, és vényre kapható gyógyszerként hozzák forgalomba.

Üde, nedves, hegyes-dombos vidékeken, lomblevelű erdőkben, patakmentén kereshetjük legnagyobb sikerrel, februártól március végéig virágzik, gyakran a hótakaróból kandikál elő. Fontos tudni, hogy egyrészt a növény bírja a fagyot, sőt 10 C° felett virágai már elhervadnak, másrészt pedig egyes leírások szerint (melyet a növény körül szinte mindig megjelenő hómentes terület is megerősít) az előtörő növény kevés hőt termelve megolvasztja a környező havat, így a hó sem okozhat neki akadályt. A virágos szárat védő két levele dárdaszerűen tör felfelé. Mindezen tulajdonságai egyértelműen jelzik előtörekvési szándékát, a Tavasz és a Fa elem kirobbanó erejét, melyet sem fagy, sem a sötétség nem gátolhat meg. Virágzásának időszaka a kínai holdújévre esik, valamint a Nap éves útján a Halak Kosba való átmenetelére is. Az előző év ciklusa a végső fázisba érkezett, a végső következtetések levonódtak, a tiszta tapasztalat és a fény megszületett, pihent, előkészült, s most itt az idő, hogy egy új ciklus kiindulása lehessen, s elinduljon a Tavasz, az újjászületés.

Virága bimbóként felfelé törekvő, majd bókoló, patyolatfehér, párta 2×3 lepellevélből áll. A növény irányultsága a mindenen (fagyon és sötéten is) áthatoló, gyors felfelé törekvés, majd a bókoló, törékeny virágai jelzik, hogy az elszántság mellett gyöngédség, tisztaság, finomság is bőségesen szorult a növénykébe.

Háromrekeszű toktermése fehér színű magokat rejt, melyek hangyacsalogató bevonattal rendelkeznek, s a magok széthordásában a hangyák sokat is segédkeznek. Mindezen tulajdonságai a termékeny földdel, valamint tagoltsága a hármas számmal hozzák analógiába.

Népi használat

Leginkább eredeti hazájában, a Kaukázusban maradtak fent népi felhasználására vonatkozó leírások, járványos gyermekbénulás (polyomyelitis) után kialakuló szubakut és kései bénulásos tünetek megelőzésére és kezelésére, valamint fejfájásra bedörzsölőszerként használták. Kimerültség, kimaradó havi ciklus megindítására és időskori remegés (tremor) esetére is fellelhetők régebbi receptjei.

Modern használat

Galanthamin kivonata demencia (főleg Alzheimer típusú) ellen használatos, valamint korábban használták izomrelaxánsok hatásának függesztésére és neuropathiás fájdalmak kezelésére is.

Gyógyszerkép

  • Mentális kép: félelem, hisztéria, sikoly, igényli a védelmet és a társaságot; szépség fontossága, szép, ruhák, csinos smink; régi, megrögzött szokások rabja, nem tud tovább lépni; a komfort zónából való kilépés; alvás közben féléber, nyugtalan, szorongó állapot; félelem miatt nyugtalan, reszket; döntésképtelen, inkább alszik, hogy ne kelljen a problémával foglalkoznia; félelem a macskáktól, macskaféléktől és kísértetektől
  • Általános: nem szereti a krumplit és a hagymát; meleg a tüneteit rontja; mosakodás a tüneteit javítja
  • Testi tünetek: krónikus fáradtság szindróma; neuralgiák; myasthenia gravis; izom-ideg bántalmak; agyvérzés okozta megnémulás; postpolyo bénulás; ájulásos rosszullét („süllyedés” érzéssel); tompa fejfájás; száraz torokfájás; pulzusa gyenge, kifejezetten irreguláris és gyors; erős szívdobogás érzete; alacsony vérnyomás, kéthegyű billentyű elégtelensége, szívizom gyulladás; hányinger, véres-fekete széklet

Érdekességek

  • erdélyi-havasalföldi legenda szerint a hóvirág annak a Hősnek a véréből született, aki a Nap megmentésére sietett, mikor azt a Tél fogságba ejtette.
  • balkáni és román tavaszváró népi ünnep a Martisor („Kis Március”), mely ünnep során fehér és vörös színekkel jelzik a közelgő tavasz termékenységét és tisztaságát, valamint hóvirágokkal díszítenek.
  • keresztény kultúrkörökben Szűz Mária tisztaságához, s a Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez kapcsolták, ahol a megszentelt tűzzel való kapcsolatunk megújítása, a megszentelt tűz otthonunkba vitele történik
  • a görög mitológiában Odüsszeusz ezt a növényt kapja meg Hermésztől ellenszerül Kirké bolondító varázsitala ellen. Perszephonéhoz társították, aki hóvirágszőnyegen érkezett meg az alvilágból, elhozva ezzel is a Tavaszt. Mivel élet és halál küszöbét jelezte, a viktoriánus korban számos negatív babonát is társítottak a hóvirághoz.
  • Hófehérke története számos átfedést mutat a fentebbiekkel (pl. kihulló vérből született, törékenység, tisztaság, szépség, föld elemhez kapcsolható segítők, tetszhalál állapota, végül eljön a Hős/Kos Mars, stb.), az eredeti mese elolvasása közelebb vihet a hóvirág esszenciájának megértéséhez.
Természeti szellemek
Hófehérke és a hét törpe
Persephoné
Martisor

Kínai orvoslás
A fentebbiekből adódóan a hóvirág magában hordozza a Fa megmozgató erejét, melyhez azonban használnia kell az addig megszerzett és letisztult erőket, többek között a tiszta Vért is! Ha ez sikerül, akkor nem voltak hiábavalók a korábbi ciklusok és a Tavasz kellőképpen erős és üde lesz egy új kezdethez. Mindezek alapján:

  • Íz: csípős
  • Tulajdonság: Meleg
  • Meridián: Szív, Vese, Máj, Epehólyag
  • Mozgatja a Qi-t és a Vért (túlzásba víve Szél-Forróságot kelt)
  • Táplálja a Vért és az Esszenciát